Jazda e-skuterem pod wpływem alkoholu – prawo niemieckie

E-skuter traktowany jest jak pojazd mechaniczny – wypicie alkoholu jadąc e-skuterem traktowane jest więc równoznacznie.

Odebranie prawa jazdy z powodu krótkiej jazdy e-skuterem pod wpływem alkoholu.

Sąd rejonowy w Monachium skazał 30-letniego mężczyznę za jazdę e-skuterem pod wpływem alkoholu. Sąd wymierzył karę pieniężną w wysokości 40 stawek dziennego wynagrodzenia (każda po 55 Euro), trzymiesięczny zakaz prowadzenia pojazdów, odebrał mu prawo jazdy i wskazał instytucję administracyjną, która nie może mu wydać nowego prawa jazdy przed upływem siedmiu miesięcy.

Przebieg zdarzenia

Mężczyzna został zatrzymany i otrzymał mandat z powodu niedozwolonego korzystania z komórki podczas jazdy. Zdarzenie miało miejsce w Monachium. Zatrzymany miał do przebycia niewielki odcinek drobi do swojego hotelu. Pobrana od niego próba krwi wykazała zawartość alkoholu we krwi 1,35 % średniej wartości.

Powołany na świadka policjant zeznał, że w ramach kontroli, nie stwierdzono żadnych zewnętrznych objawów spożycia alkoholu u zatrzymanego. On sam był zaskoczony zmierzoną na miejscu wartością alkoholu w wydychanym powietrzu.

E-skuter traktowany jest jak pojazd mechaniczny

Zgodnie z § 1 ustęp 1 eKFV małe pojazdy elektryczne, takie jak e-skuter, są pojazdami mechanicznymi. Jak zeznał oskarżony, nie zakładał on, że e-skuter zgodnie z przepisami jest zakwalifikowany tak jak samochody. Chodzi tu o błędne rozumienie zakazu, który był do uniknięcia dla oskarżonego.

Wymierzenie kary

Przy wymierzeniu kary na korzyść oskarżonego przemawiało to, że nie był wcześniej karany i przy zatrzymaniu nie stawiał żadnych oporów. Również odcinek, zgodnie z danymi przekazanymi przez oskarżonego, nie był długi (to do przejechania było około 300 metrów).

Odebranie prawa jazdy

Zgodnie z § 69 ust. 2 Nr. 2 StGB prawo jazdy zostało odebrane. Istotna jest tu zasada, zgodnie z którą oskarżony, w stanie po spożyciu alkoholu, nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych. Odstąpienie od tej zasady nie miało podstaw. Wprawdzie chodzi tu jazdę e-skuterem, który w porównaniu z samochodami jest wyraźnie lżejszy oraz o stosunkowo krótki odcinek – 300 metrów. Nie chodzi jednak również o to, żeby ten przypadek bagatelizować. Ustawodawca świadomie zdecydował się na to, by podjąć stosowną decyzję z powodu prowadzenia e-skutera pod wpływem alkoholu. Z tego powodu wymierzono mu zakaz prowadzenia pojazdów przez okres 3 miesięcy.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie?
Skontaktuj się z nami!