Specjalne Wydziały w Prokuraturach

Realizowane zapowiedzi Rządu o wzmożeniu kontroli skarbowych spowodowały zauważalny wzrost wszczynanych przez Prokuratury postępowań karnych. Do ich prowadzenia powołane zostały na poziomie Prokuratur Regionalnych wyspecjalizowane w tym celu Wydziały Do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej.

Działania te, w powiązaniu ze zmianami w prawie karnym – umożliwiającymi m. in. niekontrolowane przez Sądy podsłuchy, grożącą konfiskatę mienia, przymusowe wprowadzanie do spółek Zarządcy Tymczasowego – stwarzają realną groźbę bezpośredniego ataku wymierzonego we właścicieli firm.

Nasza Kancelaria od lat specjalizuje się w obronie osób oskarżonych o czyny o charakterze karno – skarbowym. Bronimy także ich interesów przed sądami administracyjnymi.

W sprawach pilnych prosimy kontaktować się pod numery tel. 502 703 294 lub 606 323 930.

 

Uszczuplenie podatku VAT

Każdy przedsiębiorca ma możliwość odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z działalnością firmy. Odliczeniu podlega zakup sprzętu komputerowego, wyposażenia hal, biur, materiałów biurowych, usługi sprzątania, reklamy, środków czystości w miejscu pracy i paliw. Z tymi ostatnimi jest w naszym kraju poważny problem. Bardzo często zdarza się tak, że w kieszeni przedsiębiorców zostaje zbyt dużo VAT-u z zakupu paliw.

Jak firmy oszukują Urząd Skarbowy?

Przedsiębiorcy, którzy są płatnikami podatku VAT doskonale wiedzą, że oddanie 23% zysków Urzędowi Skarbowemu jest po prostu bolesne. Z uwagi na to, że firmy mogą odliczać podatek VAT od faktur zakupowych, dosłownie kwitnie proceder fikcyjnych zakupów. Przedsiębiorcy dostarczają księgowości faktury, których tak naprawdę nigdy nie opłacili za zakupy, których nigdy nie robili. Uszczuplenie podatku VAT może być w tym przypadku znaczące.

W firmach podatek VAT od paliw odlicza się na 2 sposoby:

Z samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej można odliczyć 100% VAT-u. Realny koszt paliwa jest w takim przypadku tańszy o 23%.
Z samochodów wykorzystywanych do prowadzenia działalności i do zastosowań osobistych odliczamy 50% VAT-u. Realny koszt paliwa jest wtedy tańszy o 11,5%.

W przypadku jednego lub dwóch samochodów firmowych uszczuplenie podatku VAT wynikające z zakupu paliwa nie jest może znaczące, natomiast przy większej flocie można naprawdę dużo zaoszczędzić. Dlatego też rośnie handel fikcyjnymi fakturami. Fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży paliw płynnych są zazwyczaj opatrzone całkiem poprawnymi fakturami i umowami, a zakup takiej fałszywej faktury jest naprawdę bardzo łatwy. W sieci pojawia się wiele ogłoszeń, zarówno od sprzedających, jak i od tych, którzy chcą kupić takie koszty.

Uszczuplenie podatku akcyzowego

Bardzo często ma też miejsce uszczuplenie podatku akcyzowego, do którego dochodzi, kiedy przedsiębiorca wykorzystuje olej opałowy, jako olej napędowy.

Co grozi za fikcyjne faktury zakupowe?

Urząd Skarbowy bacznie przygląda się kosztom firm, tym bardziej, gdy nagle okazuje się, że są one bardzo wysokie i nieadekwatne do osiąganego dochodu. Proceder taki kwalifikowany jest, jako przestępstwa karno-skarbowe i opisuje go Art 55 k.k.s. Przedsiębiorstwa, które zostały oskarżone przez US o rozliczanie fałszywych faktur, właściwie nie mają szans przed sądem. Muszą nie tylko oddać zagarnięty VAT, ale też zapłacić bardzo dotkliwą grzywnę.

Art. 55. § 1. Podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Karze podlega także fikcyjne uszczuplenie podatku akcyzowego. Ten proceder kwitnie przede wszystkim wśród przedsiębiorców zajmujących się uprawą roli.

Art. 73a. § 1. Kto w użyciu wyrobu akcyzowego zmienia jego przeznaczenie, w szczególności używa oleju opałowego jako oleju napędowego, przez co naraża podatek akcyzowy na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Zakup fikcyjnych kosztów jest bardzo łatwy, ale trzeba mieć na uwadze to, że fiskusowi również bez trudu przychodzi odkrycie nieprawidłowości kosztowych w firmach i wyciągnięcie z tego poważnych konsekwencji. Zawyżanie faktur może być dla przedsiębiorcy kuszące, ale świadomość tego, że popełnia wtedy przestępstwo, powinna być mimo wszystko silniejsza.